فیبرهای خوراکی

//فیبرهای خوراکی
  • نان جو خالص خشک

فیبرهای خوراکی

عادات غذایی در رابطه با سلامتی انسان نقش مهمی را ایفامی کنند، متخصصین تغذیه همواره به استفاده بیشتر از کربوهیدراتها و مواد غذایی حاوی فیبر بالا تاکید دارند. زیرا فقدان یا کمبود فیبر در رژیم غذایی ممکن است در ایجاد بیماری های متداول نقش مهمی داشته باشد, از جمله بیماری های کیسه صفرا، دیابت، بیماری های گوارشی و…

فیبر خوراکی چیست؟

فیبرهادیواره سلولی گیاهان هستند و به دو گروه فیبرهای گیاهی محلول و نامحلول تقسیم می شوند.

فیبرهای قابل حل در آب: این فیبرها در آب به صورت ژلی لزج در می آیند.این خصوصیت آنها باعث تاثیر بر عملکرد معده و همچنین کاهش میزان کالری جذب شده به سیستم گردش خون می شود. این گروه از فیبرها به مقدار فراوان درنانهای جو، سبوس دار و چاودار گندم زار، به خصوص نان سوپر فیبر وجود دارد.

فیبرهای غیر قابل حل در آب:این فیبرها در آب شکل و ساختمان خود را حفظ می کنند و آب را در خود جذب کرده و بدین طریق باعث افزایش حجم توده غذا می شوند.اینگونه فیبرها بیشتر در لایه های خارجی دانه غلات یافت می شوند.

بدن به چه مقدار فیبر نیاز دارد؟

مقدار نیاز روزانه ی بدن به فیبر۲۵ تا ۳۵گرم توصیه شده است که با مصرف تکه ای از انواع نان فیبردار گندم زار مقدار قابل ملاحظه ای از نیاز روزانه تامین می گردد.

نکته قابل توجه اینکه، مصرف فراوان آب آشامیدنی در روز (از ۸ تا ۱۰ لیوان) موثرترین روش بهره مندی از خواص فیبرهاست.

نقش فیبر در بدن چیست؟

  1. دهان: غذاهای حاوی فیبر زیاد،به جویدن بیشتری نیاز دارند که این عمل باعث افزایش ترشح بزاق دهان و درنهایت حفظ سلامتی دندان ها می شود. در ضمن این عمل بلعیدن را آسان می کند.
  2. معده:فیبرها باعث ایجاد حس سیری وثابت نگهداشتن قند خون درحدنرمال می شوند.
  3. روده  کوچک:وجود فیبر باعث می شود که حرکت غذا از معده به روده ی کوچک به کندی انجام شود،بنابراین میزان جذب کالری در مدت زمان طولانی تری صورت می گیردکه این عمل باعث ثابت نگهداشتن قند خون می شود.
  4. روده  بزرگ:وقتی فیبرها از معده تخلیه و به روده می رسند تقریباً به صورت دست نخورده اند.پس بعنوان محیطی برای رشد و فعالیت باکتری های روده(عمل تخمیر)مورد استفاده قرار می گیرند که حاصل این فرایند به سلامتی بدن کمک می کند.
  5. دستگاه گوارش:فیبر حجیم شده باعث تحریک ماهیچه های روده بزرگ،انقباض آنها و درنهایت حرکت سریع توده غذا در سیستم گوارشی می شود.

همچنین فیبر در دفع مواد زاید بدن نقش دارد بدین صورت که در درون معده باعث ترکیب آب و مواد زاید وسپس دفع آنها می گردد.

۱۳۹۵/۱۱/۲۷ ۹:۳۱:۲۹ دی ۱۴ام, ۱۳۹۵|مقالات|

زبان سایت